Vesikalı Yarim

0 kişi izlemiş. | 4 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Vesikalı Yarim
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.1 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (32 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Evden işe, işten eve gidip gelen evli ve çocuklu manav Halil, bu monoton hayatında değişiklik olsun diye bir gün arkadaşlarıyla pavyona gider. Pavyonda, orada çalışan kadınlardan biri olan Sabiha'ya tanışır.

Halil Sabiha'ya, Sabiha da Halil'e aşık olmuştur. Fakat Halil Sabiha'dan evli olduğunu saklar. Sabiha Halil'le ilgili gelecek planları yaparken, gerçeği öğrenince altüst olur. Halil'in yuvasının yıkılmasını göze alamadığı için onu kendinden soğutmaktan başka şansı yoktur.

Sait faik'in Menekşeli Vadi adlı öyküsünden sinemaya uyarlanan siyah beyaz bir melodram. Aynı zamanda "Çok Tuhaf Çok Tanıdık/Vesikalı Yarim Üzerine" adlı bir inceleme kitabı da var. Vesikalı Yarim -Vesikalı Yarim

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • orantısız güç kullanmak bu filmle aynı anlamdadır.ağzın burnun dağılır gözlerin durmadan akar kalbin kırılır geride hatıralar kalır,günahıysa tamamen bu filmin senaristinde yönetmeninde gilda benzeri sabihasında bıyıklı heybetli halilinde ararız.ya herşeyi geçtim de "çok eskiden rastlaşacaktık" gibi bir replik bu filmde söyleniyor ya bu umutsuzluğu ikiye bölüp en büyük dilimi kendime saklamak istiyorum,

  • Harika bir klasik...

  • Bu filmi benzersiz kılan bir neden de günümüzde de devam eden duyguları, anları bir anlamda anlamlandırma ihtiyacı olarak görülen bol diyaloglu ve hareketli mizansenlerin yerine Akad'ın usta çizgisinde gördüğümüz sessizliği ve diyalogsuz geçen anları çok iyi kullanabilmesi, müziğiyse dramatik bir yapının parçası olarak görmesiydi. Halil ile Sabiha'nın pavyonda ilk karşılaştıklarındaki uzun süre karşılıklı durmaları sırasında ortama birden sessizliğin çökmesi ve sonrasında Şükran Ay'ın sesinden "Haydar Haydar" parçasında " Aru namus şişesini taşa çaldım kime ne" kelamıyla parça çifte nazire yapıyor görülmesi ve "Kalbimi Kıra Kıra" parçasının finalde bir anlamda sevgililere herkesin aldığı yarayı üzerinde taşıyarak yaşamına devam edeceğini bildirip tema müziğinde de bunu belirterek sonu başından belli bir hikâyeyi anlattığını hiçbir zaman gizleyemeyen yanı müzik filmde nasıl bir duygusal birleşen olduğunu gözlerden kaçırmıyor. Yönetmenin bir diğer önemli özelliği de stüdyolarda kurulan fakirhaneler, ucuz dekorlarla kurulan meyhaneler, evler, köşkler ve hep aynı bölgelerde çekilen mahalle sakinlerinden yana zengin Yeşilçam filmlerinin aksine, yönetmen aynı İtalyan yeni gerçekçilinde olduğu gibi kamerasını sokağa çıkarıyor, İstanbul'un ara sokaklarına semtlerine giriyor. Bu yolla gerçeklik ve hikâyenin şiirsel yönü arasındaki çatışmaya mükemmel bir şekilde işliyordu. Filmdeki diğer Akad imzalı farklılık ise diğer filmlerinde de beraber çalıştığını gördüğümüz İzzet Günay'ın Halil rolüyle ve Türkan Şoray'ın konsomatris Sabiha rolüyle bütünleşebilmeleri ve klasik tipleme oyunculuklarından sıyrılıp karakter oyunculuğuna bir anlamda yükseldikleri en önemli filmleri denilebilir.

  • oldukça merak ettiğim film bu merakımın nedeni klasik yeşilcam aşk filmlerinden farklı olduğunu duydum ve kime sorsam oldukça güzel bir film dedi en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum

  • -evli miymiş sorsana!-soramam...-neden?-ya evet derse?Ah ah çok güzel bir film, klasik aşıklar kavuşur( 60 lı yıllardaki çekilen filmlerin genelini düşünürsek) filmi değil.Aşıklar, aşkları çok gerçek ama gerçekler ağır basınca ne yazıkki dramatik son. Eski İstanbul görüntüleri , Türkan Şorayın güzelliği, İzzet Güneyinyakışıklılığı ve en önemliside Lütfi Akadın yönetmenliği süper.Görüntüler bugün çekilmiş gibi.Kesinlikle farklı ve çok özel bir film.-İsmin ne? -Sabiha.-Evet ama gerçek ismin ne? -Sabiha diye takma isim mi olur be?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
tümü >>
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Vesikalı Yarim filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Vesikalı Yarim filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir