Yasak Gezegen

Forbidden Planet

0 kişi izlemiş. | 2 kişi izlemek istiyor.

Henüz videosu bulunmamaktadır.

Yasak Gezegen
  • IMDB Puanı : -
  • Filmin Puanı : 8.2 /10  - filmin yorumlarını oku
  • Filmi Oyla :
     (43 oy) sen de oy kullan!

 

Filmin Konusu

Dünyadan 17 ışık yılı uzaktaki bir koloniden gelen sinyaller kesildiğinde Kumandan John J. Adams yönetiminde bir uzay gemisi durumu araştırmak üzere bu uzak gezegene yollanır. Burada, görünmez bir canavarın saldırısı sonrasında hayatta kalmış tek insanlar olan dahi bilim adamı Dr. Morbius ve güzel kızı Altaira ile karşılaşırlar.

Doktorun müthiş icatlarından biri olan Robot Robby neredeyse her tür işin üstesinden kolaylıkla gelmekte ve ikilinin güvenliğini de bir yere kadar sağlamaktadır. Bulundukları gezegen 200 bin yıl önce Krell isminde esrarengiz bir uzaylı ırkına da ev sahipliği yapmıştır. Krell medeniyetinin gücünü ortaya koyan çeşitli kalıntıların yanısıra bir de Dr. Morbius'un üzerinde oynamaktan zevk aldığı gizemli Krell Laboratuarı vardır. Saldırılar tekrar başladığında Kaptan Adams durumu araştırmaya başlamıştır bile.

Fred M. Wilcox'in klasikler arasına geçmiş bu filmi bilim kurgu, romantizm, korku ve hatta mizahı başarılı bir şekilde birbiri içinde eritmeyi başarmış bir yapım. Olayların çözümlenmesinde, Freud'e atıfta bulunan psikolojik varsayımlara atıfta bulunması bile başlıbaşına, onu 50'lerin diğer bilim kurgu filmlerinden ayırmaktadır.

Dikkatli seyirciler filmin hem tonu hem de kahramanı Kaptan Adams ile; sonradan Uzay Yolu dizisi ve Kaptan Kirk karakterinin de nüvelerini taşıdığını görecektir. Filmin ağır topu ve en spektaküler tiplemelerinden biri olan Robot Robby'nin ise, Lost in Space'teki robota hatta ciddi olarak da Yıldız Savaşları'nın R2D2 ve C3P0'suna ilham verdiğini söylemek yanlış olmaz.

Ç.K.

Galeri

Henüz fotosu bulunmamaktadır.


Yorumlar
  • Bu filmin adını yıllardır duyardım.Nihayet 2 ay önce izleyebildim.Hikayesi,müzikleri ve tasarımıyla çok başarılı bir öncü bilim kurgu klasiği.Uzay gemisi mürettabı ve kaptanı(Uzay yolu),gizemli bir gezegen,görünmeyen bir düşman,sırlarla dolu bir bilim adamı ve güzeller güzeli kızı, ilk defa bir karakter olarak boy gösteren üstün bir robot.Her şey yerli yerinde.Aşağıdaki yorumlara kanmayan.50li ve 60lı yıllarda teknolojik imkansızlıklara rağmen günümüzdeki örneklerinden çok daha başarılı bir yapım.Bilim kurgu sevenlere şiddetle tavsiye edilir.

  • Bu filmin hikayesi "turist Ömer uzay yolunda" filmini hatırlattı. Nelerden kopya çektiği anlaşılıyor bizimkilerin. İçerdiği konu ve mesajları çok güzel bir film. Tabii ki efektleri çok çocukça gelecek. Yeniden çevrimini de merakla bekliyorum...

  • Çocukken izlemiş ve çok etkilenmiştim.. Zamanının ötesinde bir bilimkurgu..Tekrar izlemek isterim hatta bence yeniden çevrimi yapılabilir neden sinemacıların akıllarına gelmiyor acaba ?

  • film güzeldi

  • şu ana kadar izlediğim en ilginç shakespeare uyarlamasıydı.bir sinema dergisinde okuduğum yazıyla peşine düştüm ve bulması da çok zor oldu."The tempest"in bir uyarlaması.kült filmler arasında kendine bir yer bulmuş.ve her sinemaseverin izlemesi gereken bir öncü film.benzerlerini izleyip(hatta taklitlerini)ayakta alkışlayan devamı çıkarmı diye meraklanan bilimkurgu hayranlarına özellikle tavsiye ederim.ayrıca film için seçilmiş müziklerde inanılmaz filmin atmosferine uymuş.işte shakespeare ve bilim kurgu...ikisi bir arada olur mu?olur!alıp onu uzaya çıkarsanız yazacağı bir tragedya.not:sanırım ilk defa bir robotun bir oyuncu olarak kullanıldığı filmmiş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Oyuncular ve ekip

tümü >>

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayranları
Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?
Mynet sinema kalitesiyle Yasak Gezegen filmi hakkında bilgi alabilir, oyuncuları, konusu, yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmeni, haberleri, afiş, fotoğrafları, seans ve Yasak Gezegen filmi puanı bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir