Sanatçı Arşivi > Mahsun Kırmızıgül

Mahsun Kırmızıgül

Galeri

Foto ekle
Sanatçı Hakkında Bilgi Ekle Hata Bildir
  • Sanatçının Puanı:8.9
  • Sanatçı Oyla:
     (44 oy) sende oy kullan!
  • Doğum Yılı:1969
Sanatçı bilgisini sitenize ekleyin

Biyografi

Mahsun Kırmızıgül, 26 Mart 1969 yılında Bingol'da doğdu.Anadili Zazacadır. 1981 yılında müzik çalışmalarına başlayan şarkıcı amatör olarak altı albüm yaptı. Prestij Müzik, Mahsun Kırmızıgül'le birlikte yüzde 600'lere varan büyük bir atılım göstererek 5 yıl içinde müzik sektöründe zirveye taşındı.[kaynak belirtilmeli] Özcan Deniz Yalan mı; Haluk Levent Bir Gece Vakti; Seda Sayan Ah Geceler; Ceylan Ben Anayım; Alişan Var ya; Ayhan Aşan Sende mi; Ertuğrul Polat Gittiğin O Gün; Kibariye Bir Duygudur Kibariye; Yılmaz Adıyaman Sevgilim; Onur İlk Defa Babam gibi şarkıcıların çalışmaları, besteleri ve müzik yönetmenliğinde çalıştı.[kaynak belirtilmeli] Şirketin bir çok sanatçısına da müzikal anlamda bestelerini verdi. 1994 yılında yayınladığı albümü 12'den Vuracağım'dan "Bebeğim Benim" şarkısı ile pop şarkıların yayınlandığı pek çok Televizyon müzik listelerinde bir Arabesk/Fantezi şarkısı olarak yüksek başarı yakaladı. 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde Arabesk En İyi Erkek kategorisinde aday gösterildi. Bebeğim/Kardeşlik Türküsü adıyla da bilinen "12'den Vuracağım" albümü, Kırmızıgül'ün müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdığının göstergesiydi. 1998 Mayıs'ta çıkardığı Yıkılmadım adlı albümü ile o zamanlar müzikal anlamda imzasını atan Mahsun Kırmızıgül, bu albümü için toplam kadar üç video klip çekti. Bu albüm şimdiye kadar 1.800.000 adet sattı.[kaynak belirtilmeli] 1998 Kral TV Video Müzik Ödüllerinde halkın verdiği oylarla üç ayrı dalda ödül aldı. "Fantezi Müzik" dalında "Yılın Sanatçısı" seçilirken, "Yıkılmadım" adlı parçası da "Yılın Şarkısı" seçildi.[kaynak belirtilmeli] 1998'in en çok satan albümü ise 1.800.000 satış ile Yıkılmadım adlı albümü idi.[kaynak belirtilmeli] Sanatçı ayrıca aynı yıl içinde "Türk Halk Müziği" dalında Altın Kelebek ödülünü alarak "Yılın Sanatçısı" seçildi.[kaynak belirtilmeli] Magazin Gazeteciler Derneği'nin geleneksel ödülünde ise yine "Yılın Sanatçısı" seçildi.[kaynak belirtilmeli] Mahsun Kırmızıgül'ün ortağı ve aynı zamanda sanatçısı olduğu Prestij Müzik etiketi ile çıkan albümleri için çekilip gösterime giren klipler ise, "Alem Buysa Kral Sensin", "Bebeğim, Allah'ını Seveyim", "Ağlama Sen", "Maço Erkek", "Ben de Sizdenim", "Kardeşlik Türküsü", "İnsan Hakları", "Sevdalıyım", "Bu Sevda Bitmez", "Taşra Delikanlısı", "Kızlar", "Hemşerim", "Belalım", "Herşeyim Sensin", "Yıkılmadım", "Yoruldum", "Kardeşe Ağıt", "Kahpe Felek", "Göçmen Kızı", "Garip".1 Müzik etiketi ile;"Vefasız", "Sarı Sarı", "Daye", "Düş de Gör-Nemrud'un Kızı", "Saygımdan", "Hayat Ne Garip", "Ay Aman", "Bizden Değildir", "Azar Azar", "Dinle", "Gül Senin Tenin". Ayrıca şarkıcının amatör olduğu dönemde, Acılar İçinde, Terkedildim, Sarışınım, Paylaşamam, Bu da Yeter, Neyim Kaldı Ki? adlarındaki albümleri Türkçe, olarak yayımlanmış albümleridir..

Yorumlar
  • zamanında şarkılarını beğenip söylediğimiz kadar şimdilerde kendini yönetmenlik konusunda geliştirdi ve bunuda başardı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir