Sanatçı Arşivi > Marilyn Manson

Marilyn Manson


Sanatçı Hakkında Bilgi Ekle Hata Bildir
 • Sanatçının Puanı:10.0
 • Sanatçı Oyla:
   (1 oy) sende oy kullan!
 • Doğum Yılı:1969
Sanatçı bilgisini sitenize ekleyin

Biyografi

Marilyn Manson (gerçek ismiyle brian hugh warner), 1969 da dünyaya ohior' da doğmuş gelecekte yapacağı her şeyi fazlasıyla etkileyecek bir çocukluk geçirmiş, yaratıcı zekasını hayatının her döneminde aktive etmeyi başarmış, amerika nın bir numaralı boy hedefi olmuş ve şu ana kadar dünyaya düşmüş en tartışmalı rock n roll bebeklerinden biridir.

ilk albümü portrait an american family 1994 yılında yayınlanmıştır. manson, amerika nın çarpık aile sistemine bu albümle ayna tutup, aile içi şiddetin canavarlaştırdığı gençlerden bahseder. bu albümde bulunan, lunchbox, gett your gunnve cake and sodomy gibi eski dönem marilyn manson(and the spooky kids) hitlerinden sadece bir kaçıdır. bu albümden sonra çeşitli ses efektleriyle ve eski şarkılarının rahatsız edici düzenlemeleriyle, rock n roll nigger, i put a spell on you ve olay yaratan sweet dreams coverlarıyla dolu smells like childrenalbümü piyasaya verilmiştir.
twiggy ramirez (bas), madonna wayne gacy (keyboard), ginger fish (davul) ve zim zum (gitar) dan oluşan grup üyeleri de marilyn manson kadar ilgi çekici ve yeteneklidir.
1996 dathe beautiful peoplesingle ile yayınlanan *albümü ise marilyn manson ı hem dünyaya tanıtmıştır hem de bu albümde bulunan imgeler ve duruş marilyn manson ın efsaneleşmesine hız kazandırır. bu albümde manson, aşık ve duygusal bir çocuktan, gitgide canavarlaşan, hızla bir yok ediciye dönüşen insanı anlatmaktadır. bu dönemin sonlarında marilyn, long hard road out of hell isimli otobiyografik kitabını yayınladı. kitap bi çok ülkede best-seller statüsüne ulaştı. ayrıca yine bu dönemde manson david lynchrin lost highway(kayıp otoban) filminde göründü ve bu filmin soundtrackine iki şarkısıyla katıldı.
1998 çıkışlı mechanical animals ise artık marilyn manson ın tartışmasız bir rock star olduğunu kanıtlayarak ve dünya çapında büyük bir satış grafiği çizerek, aslında hiç te hafife alınmaması gereken bir sanatçı olduğunu göstermiştir. albümden çıkan dope show, rock is dead, i donr17;t like the drugs(but the drgus like me) ve come white singeları ve çıktığı last day on earth turnesiyle döneme tek kelimeyle damgasını vurur.
last day on earth turnesinin sonlarına doğru amerika da vuku bulan columbine katliamından gençleri sapkınlaştırdığı, şarkı sözlerinin şiddet dolu olduğu öne sürülerek medya, kilise ve muhafazakarlar tarafından sorumlu tutulur. bu dönemde aldığı ölüm tehditleri ve fanlarını düşünerek turnesini sonlandırarak sessizliğe gömülür.
2000 yılında marilyn manson holy woodisimli albümle karşımıza çıkar ve yeniden tartışmaların zircesine oturur. albüm kapağında çarmıhtaki isa nın kılığında manson vardır ve bu kapak amerika da ilk haftasında yasaklanır. albümden çıkan ilk single disposable teensin ilk notaları duyulduğunda manson ın kızgınlığı, medyaya ve hristiyanlığa karşı açtığı savaşın ne derece şiddetlendiğini görüldü. columbine katliamı için yaptığı açık olan fight song, death song ve the nobodiessingelarıyla albüm tüm dünyada ticari başarı getirir.
2003 yılında ise marilyn manson ı her açıdan tamamlayan, gruba müzikal olarak çok parlak katkılar da sağlayan twiggy ramirez in manson tarafından gruptan kovulması şaşkınlıkla karşılanır. zaten bi olayın hemen ertesinde piyasaya verilen 6. stüdya albümü the golden age of grotesquedie-hard fanları daha da hayal kırıklığına uğratmıştır. albüm gerek sanat vizyonu, gerek taşıdığı göndermeler açısından beğenilse de, hayranlar artık marilyn in o eski muhalif günlerinin geride kaldığını düşünüyorlardı. ayrıca yine bu dönemde marilyn uzunca bir süredir üstünde çalıştığı yağlı boya portreleri için los angles ta bi sergi açtı. resimler sanat eleştirmenleri tarafından övgüyle karşılandı. manson 2005 te çıkardığı lest we forgetisimli best of albümüyle fanları biraz olsun dindirdi. albüme koyduğu depech mode coverı personal jesus hak ettiği ilgiyi gördü.
2005 in sonlarına doğru Manson, yaptığı müziği ticari bir şey olarak görmediğini ve şirketlerin onu kullanmasına artık dayanamayacağını söyleyeler müzik çalışmalarına biraz ara verdi. son zamanlarda merak saldığı oyunculuk işinde kariyer yapma uğraşındayken karşımıza bir yönetmen olarak ta çıkıyor. Phastasmagoria isimli filmi için çalışmalarını halen devam ettiriyor.
Aynı zamanda kendisi uzun zamandır birlikte olduğu Dita Von Tesse ile evlendi.
Müziği bıraktı , bırakmadı derken Marilyn yeni bir albüm müjdesi verdi fanlarına ve şu ana kadar yaptığım en yaratıcı müzik olacak dedi
sonuç olarak marilyn manson, sahne şovları, verdiği demeçleri, şarkı sözleri ve düşünceleriyle dünyayı değiştirmekten asla vazgeçmemiş, içindeki umudu her zaman sevmiş, beynimizdeki karanlık yerlere girip şarkılarını söyleyen ve dünyanın karşısında durabilen bir sanatçıdır.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.  Hayranları
  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir